Milan Čanky
Share This
Scroll Down
Kategórie
//Čo je to BCG matica?

Čo je to BCG matica?

Kategória : Rady & Tipy

Veľa ľudí pri pojme BCG matica nevie o čo ide a pri tom sa jedná o veľmi jednoduchý a dôležitý nástroj, ktorý vám pri tvorbe marketingových aktivít pomôže vyhnúť sa začiatočníckym chybám, ktoré vás môžu stať nemalé peniaze.

Čo je teda BCG matica?

BCG skratka znamená Boston Consulting Group podľa spoločnosti v ktorej maticu vymysleli. V marketingu a manažmente sa používa táto matica aby nám ukázala spojitosť medzi tempom rastu obchodov a konkurencie schopnosti firmy. Je priam až nevyhnutná pri rozhodovaní o tom kam a koľko finančných zdrojov budeme nalievať.

Štyri kvadranty matice

Matica pozostáva so štyroch kvadrantov, ktoré podľa toho aký význam majú jednotlivé produkty a služby v portfóliu spoločnosti.

Otázniky

Jedná sa o nové výrobky v štádiu zavádzania na trh. Vyžadujú si značné finančné vstupy na ich adaptáciu na trhu, ale sú šancou do budúcna pre rast spoločnosti a zvýšenie podielu na trhu. Dôležitým nástrojom pri zavádzani nových produktov a následnom rozhodovaní o ponechaní produktov a služieb v portfóliu je prieskum trhu. Ten nám povie či sa nám oplatí do týchto produktov a služieb investovať alebo je potrebné ich stiahnuť.

Hviezdy

Jedná sa o produkty, ktoré majú z celého portfólia najlepšie obchodné výsledky ako rast tempa obratu alebo podiel na trhu. Udržanie týchto výsledkov vás bude stať mnoho investícii, ale odmenou zato bude vysoký zisk.

Dojné kravy

Moja najobľúbenejšia skupina ( Bude aj vaša ) produktov a služieb. Základný kameň každej spoločnosti nato aby dokázala plnohodnotne fungovať. Daná skupina prináša firme vysoké zisky bez toho aby vyžadovala väčšie finančné vklady. Vďaka dojným kravám viete následne podporovať rozvoj nových aktivít, prípadne skryť straty na iných produktoch a službách.

Psy

Produkty a služby, ktorým už skončila sláva a je potrebné zvážiť či má vôbec zmysel tieto produkty a služby udržiavať nakoľko vám budú generovať len stratu či už finančnú alebo časovú.

Žiaden produkt samozrejme nie je celý čas pes či krava. Ich pozícia v matici ale aj na trhu sa časom mení.

  • 0 komentárov

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Niečo o mne 03.

                                                       
Milan Čanky
                                                       

Svoj celý pracovný život som zasvetil online svetu reklamy kde sa pohybujem už okolo 5 rokov a klientom pomáham v tomto svete preraziť. Pracoval som pre rôzne spoločnosti ako marketingový manažér, neskôr ako freelancer a momentálne pracujem ako digitálny stratég pre reklamnú agentúru SCR interactive.

Napíšte mi
Zavrieť